Co oznacza obrączka na lewej ręce?

Obrączka ślubna zostaje założona po ogłoszeniu pary zakochanych mężem i żoną. Ma ona symbolizować zawiązany węzeł małżeński i zapewnić wieczną miłość.  Przyjęło się, że polskie małżeństwa noszą obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni. Czasami jednak możemy spotkać osoby, które tę znaczącą biżuterię mają na lewej ręce. Może to oznaczać, że pochodzi ona z innego kraju, na przykład z Francji, gdzie właśnie lewa dłoń uznawana jest za tą prawidłową. Istnieje również inny scenariusz, znacznie mniej przyjemny. Obrączka znajdująca się na owej dłoni może oznaczać, że dana osoba jest wdową lub wdowcem. Po stracie współmałżonka, na znak żałoby przeniosła swój symbol zaślubin na przeciwną rękę, aby oddać tym hołd zmarłemu.  

Dlaczego w Polsce nosi się obrączkę na prawej dłoni?

Według podań wywodzących się aż ze starożytności, obrączka ślubna powinna znaleźć się na tej dłoni, która jest bliżej serca, czyli na lewej. Być może właśnie dlatego taka zasada obowiązuje w większości państw europejskich.  Była uznawana także w Polsce, jednak na skutek przykrych wydarzeń historycznych, uległa zmianie. Po krwawym niepowodzeniu powstania styczniowego, Polacy zgodnie przełożyli swoje symbole miłości na prawą dłoń. Wcześniej w taki sposób nosili je jedynie wdowcy. Był to piękny gest w stronę zranionej ojczyzny. Miał wyrazić żałobę spowodowaną klęską powstania i stratą wielu żołnierzy. 

Czy obrączka i pierścionek zaręczynowy mogą być na jednym palcu?

Wiemy już, że w Polsce obrączka ślubna ma zarezerwowane miejsce na serdecznym palcu prawej dłoni. Podobnie sprawa wygląda w przypadku pierścionka zaręczynowego. Wizytówka narzeczonej także powinna znaleźć się na tym miejscu. Co zatem zrobić z biżuterią po ślubie? Czy można nosić te dwa elementy razem? Oczywiście, że tak. Niektóre kobiety po ceremonii przekładają swoją pamiątkę z zaręczyn na lewą dłoń, aby zrobić miejsce na obrączkę. Inne pozostawiają pierścionek na prawej dłoni, aby umieścić na niej symbol małżeństwo i nosić oba znaczące elementy biżuterii razem.