Ametyst – symbolika 

Ametyst rekomendowany jest każdemu, kto łatwo poddaje się negatywnym emocjom, a także ma skłonność do depresji. Wierzy się bowiem, iż stanowi on niezastąpionego obrońcę przed złymi myślami, nieszczerymi intencjami oraz przepadnięciem w zaspokajanie namiętności fizycznych. Wynika to ze starych wierzeń. Według starożytnych Greków i Rzymian picie wina z kielichów przyozdobionych tymi klejnotami było sposobem na zapobieganie upicia się. Wyjaśnia to nazwę ametystu pochodzącą z języka greckiego, oznaczającą “nie pijany”. Orzeźwiające działanie kamienia nie pozwalało na uleganie swoim żądzom. To niezwykłe działanie mogło wpłynąć na powiązanie ametystu z Chrystusem. Jego fioletowy kolor reprezentuje czystość ducha. Nieliczni uważali, iż barwa nawiązuje także do cierpień i ran Jezusa, stąd jego lecznicze działanie. Ametyst odpowiada jednemu ze znaków zodiaku – rybom. 

Ametyst w pierścionkach zaręczynowych 

Niezwykła barwa, wspaniała symbolika, jak również cudowny blask ametystu sprawia, iż doskonale sprawdzi się on w pierścionku zaręczynowym. Ten szczególnie ceniony w jubilerstwie kamień szlachetny wyróżnia się twardością (7/10 w skali Mohsa); smugowaniem, czyli naprzemiennym poukładaniem warstw o różnym natężeniu fioletu; słupkowym, rzadziej igiełkowym przekrojem, a także szklistym połyskiem. Można nosić go w pojedynkę, jak i w towarzystwie innych klejnotów. Szczególnie pięknie będzie wyglądał w połączeniu z diamentami. Dla miłośniczek kolorów zaleca się zestawienie ametystu z różowym szafirem oraz złotem o tej samej barwie. Tak skomponowany, niesamowicie dziewczęcy, subtelny pierścionek zaręczynowy oczaruje twoją ukochaną.

Występowanie ametystu

Owy kamień szlachetny od strony technicznej jest niczym innym, jak dwutlenkiem krzemu o charakterystycznej, fioletowej barwie. To odmiana kwarcu mlecznego. Na terenie Brazylii i Urugwaju istnieją najsłynniejsze środki wydobycia klejnotu. W Europie można natknąć się na niego głównie w Alpach, jednak nie oznacza to, że na tym ogranicza się jego występowanie. Także w Polsce możliwe jest pozyskanie ametystu, szczególnie w okolicach Szklarskiej Poręby. Minerał ten stał się symbolem tego regionu, występuje w wielu lokalnych legendach.